John Higgins: βιογραφία, γεγονότα από τη ζωή, φωτογραφία

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Embracing the transformative power of the unconventional | Shannon Shibata-Germanos | TEDxAthens 2024, Ιούλιος

Ένας από τους πιο διακεκριμένους και διάσημους εκπροσώπους του σνούκερ είναι ο John Higgins. Η βιογραφία του παίκτη ξεκίνησε στη μικρή πόλη Wisho, όπου γεννήθηκε στις 18 Μαΐου 1975. Ο Σκοτσέζος έλαβε διεθνή άδεια και έγινε επαγγελματίας παίκτης το 1992.

Μαζί με έναν άλλο, όχι λιγότερο διάσημο Βρετανό Ronnie O'Sullivan, μπήκε στην παγκόσμια ελίτ της ποικιλίας μπιλιάρδου - σνούκερ. Ο πρώτος θρίαμβος συνέβη το 1994, όταν νίκησε τον Dave Harold στον τελικό. Από εκείνη τη στιγμή, η καριέρα του άρχισε να αναπτύσσεται γρήγορα.

Η καριέρα του σκωτσέζικου "οδηγού"

Τις δύο πρώτες εποχές της καριέρας του, ο Ιωάννης δαπανήθηκε αρκετά μετριοπαθώς. Έκανε ένα όνομα για τον εαυτό του στο τουρνουά Grand Pri, όπου κέρδισε εντυπωσιακά την πρώτη θέση. Ο διάσημος παίκτης δεν σταμάτησε εκεί και ήδη την επόμενη σεζόν κέρδισε δύο τίτλους British Open και International Open. Αυτά τα επιτεύγματα επέτρεψαν στον Σκωτσέζο να κατέχει την 11η θέση στην κατάταξη των παγκόσμιων παικτών σνούκερ.

Την περίοδο 1995-1996, ο John Higgins συνέχισε να επιδεικνύει ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Η συλλογή του έχει συμπληρωθεί με αρκετούς τίτλους: Γερμανικό Όπεν, Διεθνές Όπεν. Έγινε ένας τετράγωνο φιναλίστ του παγκόσμιου τουρνουά και βρισκόταν με βεβαιότητα στη δεύτερη γραμμή της βαθμολογίας.

Η περίοδος 1997/98 ήταν η πιο επιτυχημένη στην καριέρα της Σκωτίας. Ο Higgins έγινε ο φιναλίστας 8 πρωταθλήματος. Τώρα ήταν μόνο το παγκόσμιο πρωτάθλημα, όπου δεν ήταν διάσημος για μεγάλες επιτυχίες. Ένας επιτυχημένος συνδυασμός περιστάσεων θα μπορούσε να οδηγήσει τον παίκτη σε ένα αγαπημένο όνειρο. Για να γίνει αυτό, ο Stephen Hendry έπρεπε να χάσει στον πρώτο γύρο του διαγωνισμού, και John, να λάβει το πολυπόθητο τρόπαιο. Ως αποτέλεσμα, αντιμετώπισε αυτό το καθήκον και πήρε την πρώτη γραμμή στην κατάταξη.

Υψηλή άνοδος και γρήγορη πτώση

Την περίοδο 1998/99, ο John Higgins δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλήματος. Ωστόσο, ο παίκτης παρέμεινε στην πρώτη γραμμή χάρη σε μια νίκη σε αρκετούς μεγάλους διαγωνισμούς: The Masters, China International, UK Snooker Championship.

Η επόμενη σεζόν δεν ήταν λιγότερο επιτυχής στην καριέρα του πλοιάρχου. Σε ένα από τα τουρνουά, σημείωσε τα περισσότερα σημεία ανά παιχνίδι. Για πρώτη φορά καταγράφηκε ένα μέγιστο σπάσιμο 147 πόντων στο Κύπελλο Εθνών, και στη συνέχεια στο διαγωνισμό των Irish Masters. Ο Higgins κέρδισε περισσότερα τρία βραβεία στο Welsh Open και το Grand Prix.

Την περίοδο 2000/01, ο Ιωάννης άρχισε να μειώνεται. Στην αρχή, όλα πήγαν καλά και νίκησε τον επιφανή Mark Williams στον τελικό του Βρετανικού Πρωταθλήματος. Ωστόσο, στο Grand Prix, σταμάτησε να συμμετέχει λόγω του γάμου. Στον αγώνα του Κυπέλλου των Εθνών, έχασε από τον Ronnie O'Sullivan και πέτυχε στην τρίτη θέση στην παγκόσμια κατάταξη.

Παρά το αδύναμο επίπεδο του παιχνιδιού στις επόμενες δύο σεζόν, ο John Higgins κατάφερε να παραμείνει στην κορυφή πέντε από τους καλύτερους παίκτες σνούκερ.

Υψηλό επίπεδο δεξιοτήτων - η πρώτη γραμμή στην κατάταξη

Το 2005/06, ο Σκωτσέζος ανέκτησε την καλή του μορφή. Στο τουρνουά Grand Prix, κέρδισε μια κατοικημένη νίκη επί του αιώνιου αντιπάλου του Ronnie O'Sullivan. Ταυτόχρονα, ο Γιάννης έθεσε πολλά ρεκόρ: τετρακόσια σετ και 494 πόντους.

Το βρετανικό πρωτάθλημα ήταν λιγότερο επιτυχημένο για τον Higgins. Έχασε στον όγδοο τελικό στον αντίπαλό του Ken Doherty, αλλά κέρδισε το τουρνουά Wembley. Στον διαγωνισμό του Κυπέλλου Μάλτας, ο παίκτης φτάνει στον τελικό αλλά νικήθηκε.

Στο Welsh Open τουρνουά, ένας πεπειραμένος κύριος χάνει στο 1/8 τελικό στάδιο. Ο αγώνας China Open τελειώνει για τον Σκωτσέζικο με τελική ήττα από τον Mark Williams. Ήταν ένα από τα αγαπημένα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα το 2006. Ωστόσο, προς τη γενική έκπληξη πολλών εμπειρογνωμόνων, έχασε στον πρώτο γύρο του διαγωνισμού για Mark Selby. Παρά το γεγονός αυτό, ο παίκτης σνούκερ John Higgins κατάφερε να επιστρέψει στην πρώτη γραμμή της βαθμολογίας.

Ασταθές παιχνίδι, απογοήτευση των οπαδών

Οι οπαδοί του σκωτσέζικου "οδηγού" του περίμεναν να είναι τόσο επιτυχημένες παραστάσεις όσο μια εποχή νωρίτερα. Ωστόσο, ο John δεν τους ικανοποίησε, αλλά μόνο απογοητευμένος. Συμμετείχε στο διαγωνισμό Trophy της Βόρειας Ιρλανδίας, όπου έχασε από τον κινέζο παίκτη στο τελικό στάδιο του 1/8. Μετά από αυτό, δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή στον αγώνα Grand Prix.

Στο βρετανικό πρωτάθλημα ο Higgins παρουσίασε την ανώτερη κατηγορία και έφτασε στο στάδιο των ημιτελικών. Ωστόσο, χάθηκε στον μελλοντικό νικητή Peter Ebdon. Τότε ο έμπειρος μάστορας άρχισε να παρακμάζει. Απέτυχε στον πρώτο γύρο των αγώνων Welsh Open και Malta Cup. Στο τουρνουά της Κίνας Open, ο Σκωτσέζος έφτασε στους προημιτελικούς, όπου έχασε τον αντίπαλό του και τον στενό σύμμαχο του Graham Dott.

Σε έναν διάσημο διαγωνισμό στο Σέφιλντ, ο John Higgins δεν ήταν το αγαπημένο. Παρ 'όλα αυτά, κατόρθωσε να αποκαταστήσει τον εαυτό του μπροστά από τους οπαδούς και να κερδίσει ένα άλλο τρόπαιο.

Η παγκόσμια φήμη είναι η πρώτη μεγάλη επιτυχία

Το 1998, ο Σκωτσέζος έλαβε μέρος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Για πρώτη φορά στην καριέρα του, έφτασε στους τελικούς και άρπαξε τη νίκη από έναν νέο και ελπιδοφόρο Mark Selby. Ο Άγγλος προκρίθηκε και έδειξε ένα παιχνίδι υψηλής κατηγορίας. Ωστόσο, ο αντίπαλός του έδειξε πραγματική ικανότητα και τη βούληση να κερδίσει. Ως αποτέλεσμα, ο "οδηγός" γιόρτασε την επιτυχία.

Έγινε ο πρώτος κάτοχος του τίτλου πρωταθλητή το 1998, όταν ήταν μόλις 23 ετών, μπροστά από δύο λαμπρές παίκτες σε αυτόν τον δείκτη, Williams και O'Salivanna. Μετά από 9 χρόνια, κέρδισε το δεύτερο τρόπαιο του παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Το 2007, ο John Higgins, κάτοχος του τιμητικού τίτλου "Μέλος του Τάγματος της Βρετανικής Αυτοκρατορίας", παραδέχτηκε σε συνέντευξή του ότι το γεγονός αυτό έγινε ένα από τα πιο σημαντικά στη ζωή του μετά τη γέννηση ενός παιδιού.

Η επόμενη σεζόν δεν ήταν λιγότερο επιτυχημένη για έναν έμπειρο παίκτη. Κέρδισε τον διαγωνισμό Grand Prix και έλαβε τον τρίτο τίτλο του πρωταθλήματος. Στην κατάταξη των σνούκερ παίκτες, πήρε την 4η θέση, και ένα χρόνο αργότερα έγινε ηγέτης του.

Καταγγελία δωροδοκίας

Τον Απρίλιο του 2010 ένας σκωτσέζος παίκτης και ο διευθυντής του παρακολούθησαν μια επαγγελματική συνάντηση. Ένας επιφανής επιχειρηματίας πρότεινε Higgins και Mooney να διεξάγουν μια σειρά από αγώνες σνούκερ σε συμβατική βάση.

Εκείνη την εποχή, ένας κάτοχος παγκόσμιου τίτλου 3 φορές αποφάσισε να συμφωνήσει σε μια δελεαστική προσφορά και να κρατήσει ένα συμβατικό παιχνίδι. Ως αποτέλεσμα, ο Ιωάννης έπρεπε να παραδεχτεί σε διάφορα πλαίσια. Το συνολικό ποσό της δωροδοκίας ήταν περίπου 400.000 δολάρια.

Μετά από μια εσωτερική έρευνα, ο Higgins αποκλείστηκε από τη συμμετοχή σε αγώνες σνούκερ. Ωστόσο, ένας έμπειρος Σκωτσέζος αποφάσισε να αντικρούσει τους ισχυρισμούς, λέγοντας ότι σε όλη του την επαγγελματική σταδιοδρομία, ποτέ δεν είχε χάσει σκόπιμα.

Σύμφωνα με την απόφαση ενός ανεξάρτητου δικαστηρίου, ο παίκτης τιμωρείται και απαγορεύεται για έξι μήνες και ο διευθυντής του αναστέλλεται για πάντα από το σνούκερ.

Επιστροφή στο παιχνίδι

Επιστρέφοντας μετά την αναστολή, ο John κέρδισε πολλά τουρνουά. Δύο από αυτούς είναι οι πιο διάσημοι: το πρωτάθλημα της Μεγάλης Βρετανίας και το παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο Σκωτσέζος συνέχισε να επιδεικνύει υψηλό επίπεδο σνούκερ. Ο John Higgins, του οποίου η βιογραφία αποτελεί άμεση απόδειξη του ταλέντου του, "κατάφερε" να κερδίσει και στο ETPC-5. Το ETPC-6 δεν ήταν τόσο επιτυχές γι 'αυτόν. Έφτασε στους τελικούς, αλλά έχασε από τον μελλοντικό πρωταθλητή Michael Holt.

Ο John είχε το βρετανικό πρωτάθλημα σε υψηλό επίπεδο και συναντήθηκε στον τελικό με τον Mark Williams. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, ο παίκτης παραδέχτηκε με σκορ 2: 7 και 5: 9. Ωστόσο, σε έναν δύσκολο αγώνα, ο Higgins κατάφερε να κερδίσει. Ο τίτλος αυτός ήταν ο τρίτος στην καριέρα του.

Στο τουρνουά του Welsh Open τον Φεβρουάριο, έφτασε στους τελικούς και έλαβε ένα άλλο τρόπαιο, κερδίζοντας τον Stephen Maguire με συνολικό σκορ 9: 6. Τον επόμενο μήνα, ο Σκωτσέζος επικράτησε και στον διαγωνισμό Hainan Classic.

Η ζωή έξω από το σνούκερ

Ακόμα και ο τετράχρονος παγκόσμιος πρωταθλητής John Higgins έχει το δικαίωμα στην ιδιωτικότητα. Το 2000, εισήλθε σε επίσημο γάμο με την αγαπημένη φίλη του Denise. Με τα χρόνια είχαν τρία παιδιά: την κοπέλα Claudia, τα αγόρια Oliver και Pierce. Επιπλέον, προσπαθεί πάντα να παρευρίσκεται σε ποδοσφαιρικούς αγώνες της αγαπημένης του ομάδας Κελτικής.

Το 2006, μετά την απώλεια του τελικού του Κυπέλλου της Μάλτας, ο Ιωάννης αποχώρησε από το αεροπλάνο λόγω της έντονης αλλοίωσης με οινόπνευμα. Παρ 'όλα αυτά, στο πλαίσιο προετοιμασίας για το επόμενο τουρνουά και παγκόσμια φήμη στο Crucible, ο παίκτης κατάφερε να εγκαταλείψει τη χρήση αλκοόλ.

Ο Higgins υπέστη μεγάλη τραγωδία το 2011. Ο πατέρας του πέθανε από καρκίνο. Συνέχισε σχεδόν πάντα τον γιο του σε όλα τα τουρνουά του κόσμου.