περιβάλλοντος

Ουαλικό Κάρντιφ Σίτι Στάδιο: ιστορία και αγώνες

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Champions League Final 2017 in LEGO (Juventus v Real Madrid) 2024, Ιούνιος

Το Cardiff City είναι το στάδιο ενός από τους δύο ποδοσφαιρικούς συλλόγους της Ουαλίας στο πρωτάθλημα της Αγγλίας. Από τότε που τέθηκε σε λειτουργία για τρία χρόνια, η αρένα έχει φιλοξενήσει το ράγκμπι του Cardiff Blues.

Λεπτομέρειες

Η κατασκευή του σταδίου διήρκεσε δύο χρόνια και έληξε την άνοιξη του 2009. Δύο ομάδες άρχισαν να χωρίζουν τη σκηνή ταυτόχρονα. Ο πρώτος ήταν ο Κάρντιφ Σίτι Ποδοσφαιρικός Όμιλος, ο οποίος μετακόμισε από το στάδιο Ninian Park, το οποίο φιλοξενούσε το κλαμπ της πρωτεύουσας για 99 χρόνια. Οι ιδιοκτήτες του δεύτερου σταδίου είναι ο σύλλογος ράγκμπι Cardiff Blues.

Το κόστος κατασκευής του αρένα ήταν περίπου 50 εκατομμύρια λίρες. Ο αρχιτέκτονας ήταν ο Arup. Χωρητικότητα - 25 χιλιάδες θέσεις. Το στάδιο Κάρντιφ Σίτι είναι η δεύτερη αρένα της χώρας όσον αφορά τον αριθμό των εδρών, δεύτερο μόνο στη Χιλιετία, η οποία έχει σχεδιαστεί για 74, 5 χιλιάδες θεατές. Το καλοκαίρι το Κάρντιφ Σίτι Στάδιο ανακατασκευάστηκε, μετά από το οποίο άρχισε να φιλοξενεί μέχρι και 33, 5 χιλιάδες οπαδούς.

Πρώτα παιχνίδια

Στα μέσα Ιουλίου 2009, το Cardiff και η Celtic έπαιξαν φιλικό αγώνα στην αρένα. Το επίσημο ντεμπούτο του Κάρντιφ Σίτυ Στάδιο πραγματοποιήθηκε τον Αύγουστο του 2009, όταν ήρθε η ομάδα Scunthorpe United να επισκεφθεί τους οικοδεσπότες. Ο αγώνας τελείωσε σε μια συντριπτική νίκη για την Ουαλία με σκορ 4-0.

Τον Νοέμβριο του ίδιου έτους, το γήπεδο επισκέφθηκε για πρώτη φορά η εθνική ομάδα της Ουαλίας, ο οποίος έπαιξε φιλικό αγώνα με την ομάδα της Σκωτίας. Το παιχνίδι τελείωσε με μια Ουαλική νίκη 3-0. Σχεδόν ένα χρόνο αργότερα, η Ουαλία έπαιξε το πρώτο επίσημο παιχνίδι στο Κάρντιφ Σίτυ Στάδιο. Ήταν ένας αγώνας στην επιλογή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012. Ο αντίπαλος της Βρετανίας ήταν η εθνική ομάδα της Βουλγαρίας.

Διάσημοι αγώνες

Ένας από τους πρώτους μεγάλους συλλόγους που επισκέφτηκαν τη νέα αρένα της λέσχης της Ουαλίας ήταν η Manchester City. Ήταν ένα παιχνίδι ως μέρος του 2ου γύρου της Premier League. Ο αγώνας τελείωσε σε μια συγκλονιστική νίκη για την Κάρντιφ Σίτι 3-2. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι "κάτοικοι" πήραν το προβάδισμα, αλλά μετά από λίγα λεπτά η Ουαλία ισοφάρισε και στο τέλος του ημιχρόνου, ο διπλός Κάμπελ έδωσε στην ομάδα ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Με πρόσθετο χρόνο, ο Negredo έδωσε το τελικό σκορ στο παιχνίδι.

Στον 12ο γύρο, η Manchester United ήρθε στην Ουαλία. Ο αγώνας τελείωσε με ισοπαλία. Στον 13ο γύρο, το Άρσεναλ του Λονδίνου έγινε αντίπαλος του Κάρντιφ Σίτι. Αυτή τη φορά, οι ουαλλοί παίκτες δεν θα μπορούσαν να εκπλήξουν το μεγαλείο. Ο Double Ramsey και ο στόχος της Flamini έφεραν τους "Gunners" μια κατοικημένη νίκη.

Το Μάρτιο, το Στάδιο Κάρντιφ Σίτι επισκέφτηκε το Λίβερπουλ Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο του 31ου γύρου της Premier League. Ο Merseysides ήταν μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και διεκδικητές του τίτλου. Παιχνίδι Ντεμπούτο Match άνοιξε το σκορ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Saures ανέκτησε το status quo. Στη μέση του πρώτου ημιχρόνου, στόχος του Campbell έφερε ξανά την Ουαλία, αλλά πριν το διάλειμμα για το διάλειμμα, ο Skrtel ισοφάρισε και πάλι. Η Λίβερπουλ κέρδισε το δεύτερο ημίχρονο με σκορ 4-1 και κέρδισε τον αγώνα 6-3.

Στον τελευταίο γύρο της σεζόν 2013/14, η Τσέλσι ήρθε να επισκεφθεί την Κάρντιφ Σίτι, έχοντας χάσει τις πιθανότητες να είναι πρωταθλητής για αρκετούς αγώνες πριν από το τέλος του αγγλικού πρωταθλήματος. Το Μεγάλο Λονδίνο ήταν η τελευταία μεγάλη λέσχη που επισκέφτηκε το γήπεδο της Ουαλίας. Το παιχνίδι τελείωσε με νίκη για τους αγώνες του Jose Mourinho 2-1. Στο τέλος της σεζόν, ο Cardiff City, του οποίου ο προπονητής Ole Gunnar Solskher διορίστηκε κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος, πέταξε στο πρωτάθλημα και δεν μπήκε ποτέ στην αγγλική Premier League για 3 εποχές.