Lewis Hamilton: παγκόσμιος πρωταθλητής καριέρας

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Lewis Hamilton's Incredible Story | The Movie | 7 Time World Champion Tribute 2024, Ιούλιος

Ο Lewis Hamilton είναι ένας διάσημος βρετανικός αγωνιστής της Formula 1. Τώρα είναι η ομάδα της Mercedes, με την οποία ο πιλότος υπέγραψε σύμβαση το 2013. Ο Lewis δεν είναι παντρεμένος. Οι φήμες για τη ρομαντική σχέση του Lewis Hamilton και της Rihanna εμφανίζονται συχνά στον Τύπο, αλλά ο ίδιος ο οδηγός δήλωσε επανειλημμένα ότι είχε γνωρίσει τον διάσημο τραγουδιστή για πολύ καιρό και ήταν απλώς φίλοι.

Έναρξη καριέρας

Ο Lewis γεννήθηκε το 1985. Στην ηλικία των 11 ετών, ξεκίνησε karting, όπως και οι περισσότεροι αναβάτες της Formula 1. Το 2001, συμμετείχε στη χειμερινή Formula Formula της Renault. Ο Hamilton οδήγησε τέσσερις αγώνες και πήρε συνολικά 5η θέση χωρίς να κερδίσει ένα ενιαίο μετάλλιο.

Ντεμπούτο και Πρωτάθλημα

Το 2007, στον πρώτο αγώνα του, ο Χάμιλτον κέρδισε το χάλκινο. Όλοι ήταν συγκλονισμένοι από το βρετανικό ντεμπούτο. Αλλά ήταν μόνο η αρχή. Στο Grand Prix της Μαλαισίας, ο Lewis Hamilton έγινε ο δεύτερος, έπειτα κέρδισε το ασήμι στο Μπαχρέιν, την Ισπανία και το Μονακό. Το έκτο και έβδομο στάδιο της Formula 1 έγινε για τον πιλότο "gold". Για πρώτη φορά, ο Lewis εισήλθε στο υψηλότερο βήμα στον Καναδά και για δεύτερη φορά στις ΗΠΑ. Στη συνέχεια, ο Χάμιλτον κέρδισε το χάλκινο στη Γαλλία και το Ηνωμένο Βασίλειο. Μετά από αυτό, υπήρξε μια αποτυχία - 9η θέση στο Ευρωπαϊκό Grand Prix. Μετά την αποτυχία, ο Lewis Hamilton ήταν σε θέση να κερδίσει αμέσως - το Ουγγρικό Grand Prix έφερε τον πιλότο στον τρίτο χρυσό στην καριέρα του.

Στη συνέχεια, σε τρία στάδια, ο Βρετανός δεν μπόρεσε να κερδίσει μία φορά, μόλις πήρε τη δεύτερη θέση. Στην Ιαπωνία, ο Lewis Hamilton κατάφερε και πάλι να κερδίσει. Το 16ο Grand Prix της σεζόν, που έλαβε χώρα στην Κίνα, ήταν καταστροφή για τον αθλητή. Ο πιλότος δεν θα μπορούσε να τελειώσει τον αγώνα και να περιπλέξει σημαντικά τον αγώνα για τον τίτλο. Στον τελευταίο αγώνα της σεζόν σε μια από τις στροφές, το αυτοκίνητο Hamilton σταμάτησε. Ως αποτέλεσμα, έλαβε την έβδομη θέση, η οποία δεν του επέτρεψε να γίνει ο πρωταθλητής της Formula 1 στην πρώτη φάση.

Αλλά οι Βρετανοί δεν έπρεπε να περιμένουν πολύ για το πρωτάθλημα. Ήδη την επόμενη σεζόν, κατάφερε να κερδίσει τη Formula 1. Μετά τη νίκη στην Αυστραλία, ο Lewis κατέλαβε την 5η θέση στη Μαλαισία, ήταν 13ος στο Μπαχρέιν. Μετά από αυτό, ήταν σε θέση να επιστρέψει στο βάθρο. 3η, 2η και 1η θέση του αναβάτη στην Ισπανία, την Τουρκία και το Μονακό, αντίστοιχα. Μετά τη συγκέντρωση κατά τη διάρκεια του Grand Prix στον Καναδά και 10η θέση στις σκηνές στη Γαλλία, ο Hamilton κατάφερε να κερδίσει 4 βάθρα, 2 από τα οποία κέρδισαν το χρυσό, σε πέντε επόμενες αγώνες. Ο Lewis πήρε την τελευταία του νίκη στην εποχή του πρωταθλήματος στην Κίνα. 98 βαθμοί επέτρεψαν στον Βρετανό να κερδίσει τη συνολική κατάταξη.