διασημότητες

Σκιέρ Nortug Petter: βιογραφία, επιτεύγματα και ενδιαφέροντα γεγονότα

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Ο Nortug Petter είναι διάσημος νορβηγός σκιέρ. Έχει πολλά βραβεία και ρεκόρ. Έγινε ο παγκόσμιος πρωταθλητής 13 φορές, κέρδισε δύο φορές τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στα παγκόσμια πρωταθλήματα έγινε ο απόλυτος πρωταθλητής, έχοντας καταφέρει να κερδίσει και στους έξι κλάδους. Έχοντας επίσης γίνει ο δύο φορές νικητής του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έλαβε τον ανεπίσημο τίτλο King of Skis. Δύο φορές αναγνωρίστηκε ως ο καλύτερος αθλητής στη Νορβηγία. Οι αντίπαλοι τον γνωρίζουν για τη μοναδική του ικανότητα να επιταχύνει στη γραμμή τερματισμού, κερδίζοντας νίκη με ένα ισχυρό τράνταγμα. Ιδιαίτερα επιτύχει, μιλώντας στυλ skate.

Σκιέρ Βιογραφία

Image

Ο Nortug Petter γεννήθηκε το 1986. Γεννήθηκε στη νορβηγική πόλη Musvik στην επαρχία Nur-Trendelag. Ξεκίνησε την καριέρα του σε επαγγελματικά αθλήματα με συμμετοχή σε ηπειρωτικούς αγώνες. Συγκεκριμένα, πέτυχε κάποιες επιτυχίες στους σκανδιναβικούς αγώνες, επτά φορές φτάνοντας στο βάθρο. Το πιο επιτυχημένο για αυτόν ήταν οι αγώνες επιδίωξης και ξεκινά σε αποστάσεις 15 χιλιομέτρων.

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ο σκιέρ Nortug Petter έκανε το ντεμπούτο του στην περίοδο 2005/06. Έκανε το ντεμπούτο του στο σπριντ, που πραγματοποιήθηκε στο Drammen. Ο Nortug Petter έφτασε στο 35ο τερματισμό. Ταυτόχρονα, συνέχισε να συμμετέχει ταυτόχρονα στους σκανδιναβικούς διαγωνισμούς. Στο τέλος της σεζόν, ανακοινώθηκε επίσημα ότι πήρε μέρος στην εθνική ομάδα.

Ταυτόχρονα, στην πρώτη του σεζόν στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ο Nortug κέρδισε την πρώτη νίκη. Στις 8 Μαρτίου 2006, τερμάτισε πρώτα σε σκιάθος στο σουηδικό Φάλουν. Κάτω από την πλάτη του άφησε δύο Γερμανούς - τον Tobias Angerer και τον Axel Taykhman.

Στον τελικό αγώνα της εποχής, ο Northug Petter τελείωσε το δεύτερο. Στο ίδιο skiathon, έχασε τη νίκη, χάνοντας στο τερματισμό του Σουηδού Matthias Fredriksson σε λιγότερο από τέσσερα δευτερόλεπτα. Στη συνολική κατάταξη, ολοκλήρωσε την πρώτη του σεζόν στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην 15η θέση.

Αστέρι του μέλλοντος

Image

Το αστέρι του μέλλοντος - ακριβώς αυτό που ο Northugu ονομάστηκε στην αρχή της αθλητικής του σταδιοδρομίας από πολλούς δημοσιογράφους, δεν απέτυχαν. Αρκετοί κατασκευαστές εξοπλισμού σκι αγωνίστηκαν για μια σύμβαση μαζί του αμέσως. Η νίκη σε αυτή την αντιπαράθεση κέρδισε ο Fisher. Εκείνη την εποχή, ο Nortug ήταν ακόμα κατώτερος, αλλά παρόλα αυτά, στο συμβόλαιό του συμπεριλήφθηκε δασμολογικός συντελεστής. Προηγουμένως, αυτό δεν έγινε ποτέ για έναν νεαρό αθλητή. Το τιμολόγιο πολλαπλασιάστηκε με 5, υπό τον όρο ότι η Nortug θα αποσύρει τη νορβηγική ομάδα στην παγκόσμια ελίτ μέχρι το τέλος του 2007.

Το 2006, οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο ιταλικό Τορίνο, αλλά ο Nortug δεν μπήκε στην εθνική ομάδα. Οι Σκανδιναβοί κέρδισαν 3 ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο. Μια τέτοια απόδοση θεωρήθηκε αποτυχία. Τότε πολλοί, όπως και ο ίδιος ο Nortug, ήταν διασκεδασμένοι γιατί δεν τον οδήγησαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η πρώτη μεγάλη επιτυχία του έλαβε χώρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, το οποίο έλαβε χώρα το 2007 στο ιαπωνικό Sapporo. Ο Nortug κέρδισε το ρελέ. Και δύο χρόνια αργότερα, στο Τσεχικό Λίμπερεκ, κέρδισε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο του παγκόσμιου πρωταθλήματος στον ατομικό αγώνα. Ο Νορβηγός ήρθε πρώτος στην αναζήτηση, έχοντας ταξιδέψει 15 χιλιόμετρα με το κλασσικό στυλ, και στη συνέχεια το ίδιο ποσό πατινάζ. Μια λαμπρή νίκη σε αυτόν τον αγώνα αναγνωρίστηκε ως ένα από τα καλύτερα τελειώματα του Petter Northug.

Βασιλικό έτος

Image

Το 2010 ήταν μια πραγματικά αληθινή χρονιά για το Northug. Στο τέλος της σεζόν, για πρώτη φορά στην καριέρα του, έγινε νικητής του Παγκοσμίου Κυπέλλου. 9 φορές η Nortug ήρθε στη γραμμή τερματισμού πρώτη, άλλη 6 φορές ήταν δεύτερη και κάποτε πήρε την τρίτη θέση. Μόνο ο Τσέχος Lukasz Bauer, ο οποίος έγινε ο δεύτερος στη γενική κατάταξη, μπόρεσε να επιβάλει την εμφάνιση του αγώνα σε αυτόν. Αλλά στην πραγματικότητα δεν υπήρξε αγώνας, επειδή το πλεονέκτημα της Northug ήταν 600 πόντοι.

Την ίδια χρονιά, η Νορβηγία παρέθεσε θριαμβευτικά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Βανκούβερ του Καναδά. Αν και στην αρχή όλα πήγαν στραβά. Σε απόσταση 15 χιλιομέτρων σε ελεύθερο στυλ, ο Nortug έφτασε στο τέλος του 41ου και στον αγώνα επιδίωξης πήγε στην ομάδα ηγετών έως ότου έπεσε πίσω στην τελευταία άνοδο, παίρνοντας μόνο την 11η θέση.

Αλλά στη μαζική εκκίνηση στα 50 χιλιόμετρα στη γραμμή τερματισμού κατάφερε να ξεπεράσει το γερμανικό Axel Taykhman κατά τρία δέκατα του δευτερολέπτου έχοντας κερδίσει το πρώτο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο.

Στο ρελέ, ο Nortug έφυγε από την τέταρτη θέση. Κατάφερε να ξεπεράσει τους ηγέτες, αλλά μέχρι τότε ο Σουηδός Marcus Hölner έσπασε από τους διώκτες του, έτσι οι Νορβηγοί κέρδισαν το ασήμι.

Στον τελικό αγώνα σπριντ, ο Nortug πολέμησε με δύο Ρώσους Νικήτα Κρυύκοφ και Αλέξανδρο Πανζίνσκυ, χάνοντας από αυτούς και κερδίζοντας χάλκινο.

Στο τελευταίο σπριντ της ομάδας, ο Nortug κέρδισε άλλο ολυμπιακό χρυσό σε συνεργασία με τον Eystein Pettersen. Για τη νορβηγική ομάδα, αυτή ήταν μια θριαμβευτική Ολυμπιάδα, στην οποία κατέλαβε την πρώτη θέση στη συνολική κατάταξη του σκι αντοχής.

Δεύτερο θρίαμβο του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Image

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2010/11, ο Nortug έχασε τη νίκη στο Swiss Dario της Κολωνίας, παίρνοντας τη δεύτερη θέση. Την περίοδο 2011/12, ήταν τρίτος, επιτρέποντας στην Colony να κάνει ένα διπλό χρυσό. Μόνο στην εποχή 2012/13 ο πλανήτης ανακτήσει τον τίτλο του ισχυρότερου σκιέρ.

Στη γενική κατάταξη, ήταν μπροστά από το ελβετικό Dario Cologne, ο οποίος αυτή τη φορά αποδείχθηκε ο τρίτος και ο Ρώσος Αλέξανδρος Legkov, ο οποίος τελείωσε στη δεύτερη θέση. Το τελικό του πλεονέκτημα ήταν σχεδόν 200 μονάδες από τον πλησιέστερο επιθεωρητή.

Δεύτερο Ολυμπιακό θρίαμβο

Image

Όμως οι δεύτεροι Ολυμπιακοί Αγώνες στην καριέρα του ήταν ανεπιτυχείς. Για αρχάριους, έχασε την κούρσα των 15 χιλιομέτρων με το κλασσικό στυλ. Στη συνέχεια, το σκιθάθλο απέτυχε, παίρνοντας μόνο τη 17η θέση.

Στην κούρσα για 50 χιλιόμετρα από τη μαζική εκκίνηση ήρθε σε 18 θέσεις. Κοντά στο ολυμπιακό μετάλλιο, ο Nortug βρισκόταν στο ρελέ. Έφυγε και πάλι στο τελευταίο στάδιο. Αλλά αυτή τη φορά δεν ήταν σε θέση να εξαλείψει την καθυστέρηση που δημιούργησαν οι συμπατριώτες του στην αρχή του αγώνα. Ο Nortug έφερε την νορβηγική ομάδα στην τέταρτη θέση, σχεδόν 40 δευτερόλεπτα πίσω από τον Γάλλο Ivan Buate.

Στον ελεύθερο αγώνα σπριντ, ο Nortug έχασε απροσδόκητα στα ημιτελικά και στην τελευταία μέρα των Ολυμπιακών αγώνων, με την Ola Vigen Hattestad, έγινε μόνο η τέταρτη στο σπριντ της ομάδας των ανδρών. Ως αποτέλεσμα, δεν κατόρθωσε να κερδίσει ένα ενιαίο μετάλλιο, αλλά αυτό δεν εμπόδιζε την ομάδα του να κερδίσει τον συνολικό αγώνα cross-country σκι.