διασημότητες

Abdusalam Gadisov: Βιογραφία και καριέρα ενός ελεύθερου παλαιστή

Πίνακας περιεχομένων:

Ο Abdusalam Gadisov είναι ένας Ρώσος επαγγελματίας ελεύθερος παλαιστής. Είναι ο πρωταθλητής και νικητής πολλών εγχώριων και διεθνών πρωταθλημάτων. Ο Ρώσος αθλητής έχει ένα χρυσό μετάλλιο από το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014 (Τασκένδη) και ένα ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2015 στο Λας Βέγκας. Συμμετείχε επίσης σε τουρνουά όπως οι Ευρωπαϊκοί Αγώνες και το Πανεπιστήμιο, όπου κέρδισε χάλκινο και χρυσό, αντίστοιχα. Το ύψος του Abdusalam Gadisov είναι 180 εκατοστά, το βάρος ποικίλλει κατά τις παραστάσεις και την εκπαίδευση από 90 έως 97 κιλά.

Βιογραφία

Ο Abdusalam Gadisov γεννήθηκε στις 26 Μαρτίου 1989 στη Makhachkala (RSFSR). Μεγάλωσε και ανατράφηκε σε μια οικογένεια των Avars. Από νεαρή ηλικία άρχισε να ασχολείται με αθλήματα, κυρίως πολεμικές τέχνες - ταυτόχρονα πήγε στο kickboxing και Wushu Sanda. Άρχισε να ασκεί ελεύθερη πάλη στην ηλικία των έντεκα, ο πατέρας του πήρε το αγόρι στο τμήμα. Σύμφωνα με μια παλιά συνήθεια, ο Γκάντισοφ ήρθε στην εκπαίδευση χωρίς παπούτσια και στο παλιό κιμονό του, στον οποίο πήγε στα αυτιά. Ο προπονητής ήταν έκπληκτος ότι ο τύπος ήρθε στο γυμναστήριο της εκπαίδευσης και διέταξε να φορέσει οτιδήποτε, τουλάχιστον κάλτσες. Ως αποτέλεσμα, το αγόρι έπρεπε να ξοδεύει όλη την εκπαίδευση στις κάλτσες του πατέρα του, που ήταν βαθιά γόνατα.

Σπούδασε στο υποκατάστημα Makhachkala του Πανεπιστημίου Rostov στη Σχολή Οικονομικών Επιστημών, όπου έλαβε τριτοβάθμια εκπαίδευση. Είναι μαθητής της αθλητικής σχολής Ντιναμό Μακατσκάλα. Οι πιο στενοί προπονητές του είναι οι Imanmurza Aliyev και Gaidar Gaydarov. Κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης, Abdusalam αφιέρωσε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα στην εκπαίδευση στο γυμναστήριο. Ο αθλητής πέτυχε σημαντικά αποτελέσματα στην κατάρτιση δύναμης, αλλά γρήγορα συνειδητοποίησε ότι η τεχνική συνιστώσα του δακτυλίου ήταν επίσης πολύ σημαντική.

Στα διαγωνίσματα νεολαίας Γάδη δεν υπήρχαν αρκετά αστέρια από τον ουρανό. Φυσικά, ήταν πολύ ανήσυχος, αλλά οι προπονητές του Imanmurz Aliyev και του Gaidar Gaydarov τον διαβεβαίωσαν και είπαν ότι εάν δεν παραιτηθεί και συνεχίσει να αγωνίζεται και να δώσει το καλύτερο, όπως και πριν, το επιθυμητό αποτέλεσμα θα επιτευχθεί. Ο χρόνος πέρασε και όπως αποδείχθηκε, το προπονητικό προσωπικό ήταν από την πλευρά της αλήθειας.

Επαγγελματική σταδιοδρομία

Όπως αναφέρθηκε προηγουμένως, στο παιδικό πρωτάθλημα Abdusalam Gadisov δεν πέτυχε μεγαλόπνοα αποτελέσματα. Ωστόσο, με την ηλικία, άρχισε να προχωρά με αυτοπεποίθηση και να παρουσιάζει ένα σταθερό αποτέλεσμα. Το 2008, ο αθλητής κέρδισε το ρωσικό πρωτάθλημα, και το επόμενο έτος το παγκόσμιο πρωτάθλημα νεολαίας. Το 2009, ο Abdusalam Gadisov συμμετείχε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης freestyle, όπου κατέκτησε την έβδομη θέση.

Επιτεύγματα

Τα επόμενα χρόνια, ο μαχητής πήρε σταθερά τα μετάλλιά του: 4 χρυσά στο ρωσικό πρωτάθλημα, κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο, κέρδισε το βραβείο Ramzan Kadyrov και Ivan Yarygin, καθώς και πολλά άλλα τρόπαια.

Το 2012, ο Abdusalam Gadisov πήρε την 9η θέση στους θερινούς Ολυμπιακούς του Λονδίνου. Στο δεύτερο γύρο του Ολυμπιακού Πρωταθλήματος, έχασε από τον βασιλεύοντα παγκόσμιο πρωταθλητή Ιράν Reza Yazdani.

Ο μαχητής της Makhachkala έχει επανειλημμένα προσκληθεί στο επαγγελματικό πρωτάθλημα MMA. Επί του παρόντος, ο Gadisov αρνείται να αγωνιστεί χωρίς αγώνες, αλλά δεν αποκλείει τη δυνατότητα να συμφωνήσει με το MMA τα επόμενα χρόνια.

Συνταξιοδότηση;

Το καλοκαίρι του 2016, ο Gadisov προσπάθησε να προκριθεί στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Για να γίνει αυτό, ήταν απαραίτητο να πληρούν τις προϋποθέσεις για το ρωσικό πρωτάθλημα - 2016, ωστόσο, λόγω της σύγκρουσης μεταξύ V. Lebedev και I. Musukaev, αναγκάστηκε να αρνηθεί να συμμετάσχει στο πρωτάθλημα. Αφού κέρδισε το Grand Prix στο Μπακού το Νοέμβριο, ο Abdusalam ανακοίνωσε τη συνταξιοδότησή του.

Ένα χρόνο αργότερα, στις 3 Νοεμβρίου 2017, ο παλαιστής επέστρεψε στο άθλημα και έκανε σε διεθνές τουρνουά προς τιμήν της μνήμης του D. Schultz. Στο δεύτερο γύρο, ο ρώσος αθλητής έχασε τον δεκαεπτάχρονο αθλητή από τις ΗΠΑ, εκπλήσσοντας ολόκληρη την πάλη με ένα τέτοιο φιάσκο.