διασημότητες

Η διάσημη σκιέρ Τζούλια Τσεκάλεβα: καριέρα, προσωπική ζωή, φωτογραφία

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Η Τζούλια Τσεκάλεβα είναι η υπερηφάνεια της Ρωσικής Ομοσπονδίας και ένα παράδειγμα θάρρους και μια ανίκητη βούληση για νίκη. Αυτή η γλυκιά και γοητευτική γυναίκα συνδυάζει αρμονικά τέτοιους τίτλους, όπως μια όμορφη γυναίκα, μια φροντίδα μητέρα, έναν διάσημο σκιέρ και έναν διεθνή κύριο αθλητισμό. Σχετικά με τη βιογραφία και την οικογένεια της Julia Chekaleva περιγράφεται παρακάτω.

Παιδική ηλικία του μελλοντικού πρωταθλητή

Η Julia Chekaleva γεννήθηκε στις 6 Φεβρουαρίου 1984 σε οικογένεια σκιέρ στη μικρή πόλη της Βολόντα. Οι γονείς ονειρεύτηκαν ότι η αγαπημένη τους κόρη θα μεγαλωνόταν αναπτυγμένη φυσικά και θα πέτυχε την παγκόσμια επιτυχία. Ως εκ τούτου, από μικρή ηλικία, συνηθούσαν την κόρη τους σε έναν υγιεινό τρόπο ζωής, σωματική άσκηση και τακτική αθλήματα. Όταν το κορίτσι ήταν 3 χρονών, οι γονείς της την ενέγραψαν στο τμήμα παγοδρομίου. Αλλά η Τζούλια Τσεκάλεβα δεν έδειξε μεγάλη επιθυμία να ασχοληθεί με αυτό το άθλημα. Ως εκ τούτου, η επιθυμητή επιτυχία στον πάγο δεν ήταν.

Όταν η κοπέλα γύρισε επτά χρονών, άρχισε να ενδιαφέρεται για το σκι και οι γονείς της χωρίς δισταγμό έγραψαν τον νεαρό αθλητή στο τμήμα σκι σε μια ομάδα με τον προπονητή Βέρα Ζελτουχίνα, η οποία επηρέασε σημαντικά ολόκληρη τη βιογραφία της Τζούλια Τσεκαλέβα. Ήταν εδώ που η Τζούλια έδειξε τον ζήλο και την επιμέλεια της. Ο εκπαιδευτής σημείωσε την ικανότητα του κοριτσιού για σκι και συνηθίζει τον μελλοντικό πρωταθλητή στην υπευθυνότητα και την αποφασιστικότητα. Ήταν η Βέρα Ζελτουχίνα που ενσταλάζει στη Γιούλια τη βούληση να κερδίσει, την αντίσταση στην ήττα και την επιθυμία να βελτιωθεί συνεχώς για να επιτύχει τον Όλυμπο.

Πολύ σύντομα, η Chekaleva άρχισε να συμμετέχει σε αστικούς, περιφερειακούς και περιφερειακούς διαγωνισμούς. Νιώθοντας τη γεύση της νίκης, η κοπέλα θέτει τον εαυτό της στο στόχο να γίνει στο μέλλον ένας διάσημος αθλητής παγκόσμιας κλάσης.

Image

Πρώτες επιτυχίες

Στις 21, η Julia Chekaleva έλαβε μέρος στην περιφερειακή σκηνή του Κυπέλλου της Ρωσίας. Το κορίτσι κατάφερε να κερδίσει το χρυσό.

Μετά από αυτό, το 2006, ο αθλητής πήγε στη σλοβενική πόλη Kranj για να συμμετάσχει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μεταξύ των νέων σκιέρ ηλικίας κάτω των 23 ετών. Η Τζούλια Τσεκάλεβα έδειξε ένα λαμπρό αποτέλεσμα, επιστρέφοντας στην πατρίδα της με δύο χάλκινα μετάλλια - για τον αγώνα των 10 χλμ. Και για τη βόσκηση.

Τον Δεκέμβριο του ίδιου έτους, ο σκιέρ συμμετείχε για πρώτη φορά στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Το αποτέλεσμα του ντεμπούτο στον αγώνα των 10 χλμ. Είναι 31η θέση. Και στο γυναικείο ρελέ, ο Τσεκαλέβα πήρε την 7η θέση.

Εξαιρετική καριέρα

Η Τζούλια έφερε το πρώτο της χρυσό από το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2007, το οποίο πραγματοποιήθηκε στην Ιταλία.

Η επιτυχία δεν άφησε τον Chekalev στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Το 2007, κατάφερε αρχικά να εισέλθει στους τρεις καλύτερους σκιέρ της γυναικείας ομάδας.

Το 2007, η Julia κατάφερε να συμμετάσχει στο Κύπελλο Ανατολικής Ευρώπης, όπου κέρδισε ασήμι και χρυσό.

Μια τέτοια ταχεία επιτυχία δεν γύρισε το κεφάλι ενός νεαρού σκιέρ. Δούλεψε σκληρότερα, εκπαιδεύτηκε όλο και περισσότερο. Αυτό επέτρεψε στη Julia να κερδίσει αμέσως 4 μετάλλια στο Πανεπιστήμιο της Κινέζικης Χαρμπίν το 2009 - χρυσό, ασήμι και δύο χάλκινα.

Το 2009 έφερε Chekaleva μια άλλη νίκη - στον "αγώνα για την πρώτη δεκάδα" στον αγώνα για το Κύπελλο Άλπεων.

Το 2013 ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένο για τον πρωταθλητή. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, το οποίο έλαβε χώρα στο Val di Fiemme, η Τζούλια Τσεκάλεβα παρουσίασε τέλεια την προσωπική κούρσα έλξης των 10 χλμ. Έχασε μόνο δύο Νορβηγούς σκιέρ, οι οποίοι είναι αναγνωρισμένοι παγκόσμιοι πρωταθλητές, και πήρε μια τιμητική 3η θέση. Στον διαγωνισμό ομίλου, ο Τσεκάλεβα κέρδισε επίσης χάλκινο.

Image

Μετά από μια τέτοια επιτυχημένη παράσταση, η Τζούλια Τσεκαλέβα αποκαλούσε ένα από τα πιο επιτυχημένα σκιέρ της ρωσικής εθνικής ομάδας.

Η Τζούλια συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι ως μέρος της ρωσικής ομάδας. Αλλά παρά τις προηγούμενες νίκες, στο ρελέ ομάδας, η κοπέλα έδειξε μόνο 6 αποτελέσματα.

Image

Κατά τη διάρκεια της αθλητικής της καριέρας, απέδειξε επανειλημμένα τον επαγγελματισμό και τη θέλησή της να κερδίσει.

Σήμερα, η Τζούλια Τσεκάλεβα είναι πολλαπλός πρωταθλητής της Ρωσίας, νικητής των αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου και του Πανεπιστημίου, νικητής παγκόσμιων πρωταθλημάτων και διεθνούς κύριου αθλητισμού.

Απαγόρευση Αθλητή

Το 2017, η Τζούλια βρισκόταν στο επίκεντρο του σκανδάλου κατά του ντόπινγκ.

Την 1η Δεκεμβρίου 2017, η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή αποφάσισε να ακυρώσει τα αποτελέσματα της Chekaleva που παρουσιάστηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι και να απομακρύνει τον αθλητή από τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες για πάντα.

Η ίδια η Τζούλια ισχυρίζεται ότι ούτε η ίδια ούτε η ομάδα της χρησιμοποίησαν ντόπινγκ. Δύο μήνες αργότερα, με απόφαση της CAS, η αναστολή της ζωής του Chekaleva από τον διαγωνισμό ακυρώθηκε.