διασημότητες

Ελβετός τενίστας Schnyder Patti: βιογραφία, αθλητική καριέρα, προσωπική ζωή

Πίνακας περιεχομένων:

Ο Patti Schnyder, του οποίου η βιογραφία παρουσιάζεται σε αυτό το άρθρο, είναι ένας από τους πιο διάσημους ελβετούς παίκτες του τένις. Κατά τη διάρκεια της αθλητικής της καριέρας, έγινε νικητής πολλών πρωταγωνιστικών τουρνουά.

Πρώτες επιτυχίες στο μεγάλο άθλημα

Ο Schneider Patti γεννήθηκε τον Δεκέμβριο του 1978 στη Βασιλεία. Σε ηλικία 14 ετών, ένας Ελβετός τενίστας συμμετείχε για πρώτη φορά στο τουρνουά ITF. Το 1994, ο Patti Schnyder άρχισε να συμμετέχει συνεχώς σε επαγγελματικούς αγώνες, ακόμη και στους TOP-100 από τους καλύτερους παίκτες του τένις στον πλανήτη.

Το 1995 έφερε τα πρώτα σοβαρά επιτεύγματα για τον αθλητή. Στις 14 Μαΐου έφτασε στους τελικούς του τουρνουά ITF στη Σλοβακική Νίτρα, όπου κέρδισε με σιγουριά τη χιλιανή Barbara Castro σε τρεις ομάδες. Μια εβδομάδα αργότερα, ο Schnyder Patti έγινε ο νικητής παρόμοιων διαγωνισμών στο Presov. Αυτή τη φορά, δεν έδωσε την ευκαιρία στην τσεχική Jana Ondrouseova (6: 0, 6: 1).

Ένα μήνα αργότερα, στην πατρίδα της στην Ελβετία, ο τενίστας κέρδισε το επόμενο τουρνουά ITF στο Curella και το Σεπτέμβριο έφτασε στους τελικούς στην Αθήνα. Την ίδια χρονιά, η Schneider έκανε το ντεμπούτο της στη Ζυρίχη σε διαγωνισμούς υπό την αιγίδα του WTA. Οι επιτυχημένες εμφανίσεις της επέτρεψαν να τελειώσει η σεζόν στη γραμμή 152 της βαθμολογίας.

Το 1996, ο Patti Schnyder, το τένις για τον οποίο δεν ήταν μόνο ένα χόμπι, αλλά και ένας τρόπος για να κερδίσει μεγάλα χρήματα, συνέχισε να συμμετέχει ενεργά σε διεθνείς διαγωνισμούς. Κατάφερε τον Απρίλιο να φτάσει στους τελικούς του τουρνουά ITF στην ισπανική Μούρθια. Τον Σεπτέμβριο, επανέλαβε αυτό το αποτέλεσμα στη Μπρατισλάβα. Μια εβδομάδα αργότερα, η αθλητής για πρώτη φορά στη σταδιοδρομία της έφτασε στον τελικό του WTA του Karlovy Vary (Τσεχία), όπου έχασε σε τρία σετ στο Βελγικό Ruxandra Dragomir.

Την ίδια χρονιά, η Schnyder Patti έγινε μέλος των Ολυμπιακών Αγώνων της Ατλάντα, όπου ολοκλήρωσε τις εμφανίσεις της σε πρώτο γύρο. Έκανε επίσης το ντεμπούτο της σε τουρνουά Grand Slam. Στο Australian Open, ο 18χρονος αθλητής δεν μπόρεσε να προκριθεί, αλλά κατόρθωσε να σπάσει στην κύρια κλήρωση του αγώνα στο Λονδίνο και στο Παρίσι. Η υψηλότερη βαθμολογία της Schneider το 1996 ήταν η 58η θέση στα singles.

Η είσοδος στην ελίτ του κόσμου του τένις

Το 1997, η Schneider Patti δημιούργησε μια μικρή αίσθηση στα αυστραλιανά ανοικτά δικαστήρια όταν κατάφερε να περάσει στον τέταρτο γύρο του διαγωνισμού. Επιπλέον, στον εναρκτήριο αγώνα απέκρουσε τον Yves Mayorli που είχε σπορά κάτω από τον όγδοο αριθμό. Με επιτυχία σε διάφορα τουρνουά, ο τενίστας μέχρι το τέλος της σεζόν ανήλθε στη 26η θέση στην παγκόσμια κατάταξη.

Το επόμενο έτος ήταν ένα από τα πιο επιτυχημένα σε όλη τη σταδιοδρομία του Schnyder. Ξεκίνησε τη σεζόν κερδίζοντας το τουρνουά WTA στο Αυστραλιανό Χόμπαρτ και ένα μήνα αργότερα, στον τελικό των παρόμοιων διαγωνισμών στο Αννόβερο, νίκησε την τσεχική Yana Novotna σε τρία σετ. Τον Μάιο, η Patti δεν είχε ίση επί των πηλών στη Μαδρίτη, και τον Ιούλιο - την Αυστριακή Μαρία Λίνκοβιτσα και τον Ιταλικό Παλέρμο.

Δεν ήταν λιγότερο επιτυχημένες οι παραστάσεις σε δίκλινα. Σε ένα ντουέτο με αυστριακή Barbara, ο Schett Schnyder κέρδισε το τουρνουά WTA στο Αμβούργο και έφτασε στους τελικούς στο Παλέρμο και το νησί Amelia.

Όχι χωρίς επιτυχία στα τουρνουά Grand Slam. Στα γήπεδα, ο Rolland Garros και το US Open, ο Patti Schnyder έφτασε στους προημιτελικούς. Αυτό του έδωσε το δικαίωμα συμμετοχής στο Κύπελλο Grand Slam. Σε αυτό το τουρνουά, νίκησε την πρώτη ρακέτα του κόσμου, τον Martin Hingis, στους ημιτελικούς εκείνη την εποχή, αλλά στον αποφασιστικό αγώνα που έχασε στο διάσημο Venus Williams.

Τον Αύγουστο του 1998, η αθλητής πήρε ρεκόρ για την 11η θέση στην παγκόσμια κατάταξη σε singles, καθώς και 29 σε δίκλινα.

Μετά από μια λαμπρή περίοδο που πέρασε στην καριέρα ενός Ελβετού τενίστρου, μια συγκεκριμένη πτώση ήρθε. Κατά τη διάρκεια των επόμενων τριών ετών, ο Schnyder κέρδισε δύο τουρνουά WTA στην Gold Coast (Αυστραλία) και την Pattaya (Ταϊλάνδη), ενώ πολλές φορές έφτασε στους τελικούς σε μονό και διπλά. Στα τουρνουά Grand Slam, ο Patti δεν κατάφερε ποτέ να σπάσει τον τέταρτο γύρο.

Η επιστροφή του αστέρα

Από το 2002, ο Schnyder Patti άρχισε να αποκαθιστά την θέση ενός αστεριού στα παγκόσμια αθλήματα. Έχοντας κερδίσει τους τελικούς του σούπερ τουρνουά στο Τσάρλεστον και το τουρνουά WTA στη Ζυρίχη, ο Ελβετός κατάφερε και πάλι να εισέλθει στο Top 20.

Αναζωογονώντας αργά, η Schneider ανακοινώθηκε και πάλι δυνατά το 2005. Κέρδισε δύο WTA τουρνουά και σε τρεις έφτασε στους τελικούς. Αυτή τη σεζόν, η Patty για πρώτη φορά στην καριέρα της έπληξε τα Top 10, παίρνοντας την 7η θέση.

Την επόμενη χρονιά, ο Schnyder δεν μπόρεσε να κερδίσει ένα μοναδικό πρωτάθλημα, αλλά ένα συνεχές χτύπημα στους τελικούς και τους ημιτελικούς της επέτρεψε να διατηρήσει άδεια διαμονής στους δέκα πρώτους παίκτες του τένις στον πλανήτη.

Ολοκλήρωση μιας καριέρας τυχερού παιχνιδιού

Μετά από δύο λαμπρές εποχές, η Patti Schnyder συνέχισε να πηγαίνει στα τουρνουά σε τακτική βάση, αλλά αυτό συνέβαινε ολοένα και λιγότερο. Στα τουρνουά Grand Slam, δεν κατάφερε ποτέ να προχωρήσει περισσότερο από τον τέταρτο γύρο σε singles, και στη συνέχεια τα προημιτελικά σε δίκλινα.

Το 2010, η Schneider άρχισε να τραυματίζει: πρώτον, υπήρχαν προβλήματα με το πόδι και μετά με τον τένοντα του Αχιλλέα. Τον Μάιο του 2011, η Patti αποφάσισε να τερματίσει την καριέρα της στο παιχνίδι.

Τέσσερα χρόνια αργότερα, η Schneider άρχισε και πάλι να μιλά σε τουρνουά ITF, έχοντας καταφέρει να κερδίσει δύο φορές σε δύο σεζόν.

Οι εμφανίσεις της εθνικής ομάδας της Ελβετίας

Η 18χρονη Patti Schnyder, της οποίας τα επιτεύγματα εκείνη την εποχή μίλησε, κλήθηκε για πρώτη φορά να υπερασπιστεί την τιμή της χώρας της στο Κύπελλο της Ομοσπονδίας το 1996. Έχοντας κερδίσει έξι νίκες σε επτά αγώνες, βοήθησε την Ελβετία να φτάσει στη δεύτερη Παγκόσμια Ομάδα.

Ένα χρόνο αργότερα, μαζί με τη Μαρτίνα, ο Hingis Schnyder νίκησε το σλοβακικό δίδυμο Gabshudova-Zrubakova στον καθοριστικό αγώνα και στη συνέχεια συμμετείχε στην ήττα της ομάδας της Αργεντινής. Αυτό επέτρεψε στην ελβετική ομάδα να μπεί στην ελίτ διαίρεση.

Το 1998, οι Schnyder και Hingis πραγματοποίησαν ένα μικρό θαύμα με τις νίκες τους στο Κύπελλο της Ομοσπονδίας, φέρνοντας την ομάδα τους στον τελικό, όπου έχαναν από την Ισπανία.