διασημότητες

Ρώσος παίκτης Taekwondo Denisenko Alexey Alekseevich: βιογραφία, επιτεύγματα και ενδιαφέροντα γεγονότα

Πίνακας περιεχομένων:

Denisenko Alexey - ένας διάσημος εγχώριος αθλητής, παίκτης τακούντον. Δύο φορές έγινε μετάλλιο στους θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Πρωταθλήτρια της Ρωσίας, πολλαπλός συμμετέχων και νικητής των ευρωπαϊκών και παγκόσμιων πρωταθλημάτων. Ένας συμμετέχων στους πρώτους ευρωπαϊκούς αγώνες στο Μπακού, όπου κέρδισε ένα χάλκινο μετάλλιο. Έχει τον τίτλο του τιμημένου αθλητή της Ρωσίας.

Αθλητής Βιογραφία

Ο Denisenko Alex γεννήθηκε στη μικρή πόλη Bataisk, η οποία βρίσκεται στην περιοχή Rostov. Αυτό συνέβη το 1993.

Denisenko Alexey στο τμήμα taekwondo τέθηκε από τον πατέρα του όταν ήταν μόνο 8 ετών. Μόλις πήγε στο σχολείο. Εκεί, ο ήρωας του άρθρου μας συναντήθηκε με τον πρώτο του προπονητή, το όνομα του οποίου ήταν ο Αλέξανδρος Σιν.

Ο πατέρας του μελλοντικού πρωταθλητή έδωσε τον γιο του ακριβώς για αυτό το άθλημα, γιατί ήθελε να μοιάζει με τα είδωλα της νεολαίας του - Jackie Chan και Jean-Claude Van Damme.

Ο πατέρας άρχισε να Denisenko Aleksey να προετοιμαστεί για την αθλητική σταδιοδρομία του από τα πρώτα χρόνια της ζωής του. Ασχολήθηκαν με τη σκλήρυνση του σώματος. Μετά από όλα, αρχικά ο Alex ήταν ένα πολύ οδυνηρό και αδύναμο παιδί.

Αρχικά, ο Αλεξέι απρόσεκτα πήγε στο τμήμα, αλλά σταδιακά έγινε εμπλεκόμενος. Άρχισε να μιμείται τα είδωλα του πατέρα του και με ανανεωμένη δύναμη άρχισε να ασκεί τακούνδο.

Ο πατέρας μου λέει ότι ο Alexey έχει επανειλημμένα ήθελε να σταματήσει από τον αθλητισμό, αλλά τελικά εγκατέλειψε αυτή την ιδέα. Ακόμη και παρά το γεγονός ότι έπρεπε να περάσει από ολόκληρο το Don σε ένα σκάφος για να εκπαιδεύσει. Τέτοια προβλήματα προέκυψαν κατά την κατασκευή της γέφυρας Voroshilovsky στο Ρόστοφ. Λόγω των εργασιών επισκευής, τα μέσα μαζικής μεταφοράς δεν πήγαν στη δεξιά όχθη του Δον, όπου εκπαιδεύονταν. Ως εκ τούτου, έπρεπε να χρησιμοποιήσω μια βάρκα. Και επιστροφή αργά το βράδυ στο τελευταίο λεωφορείο.

Προσωπική ζωή

Η προσωπική ζωή στην καριέρα του αθλητή έχει παίξει μεγάλο ρόλο μόνο πρόσφατα. Πριν από αυτό, εστιάστηκε εξ ολοκλήρου στον αθλητισμό.

Πρόσφατα, τον Δεκέμβριο του 2016, παντρεύτηκε τον παίκτη τακαβοντό Anastasia Baryshnikova, ο χάλκινος πρωταθλητής των Ολυμπιακών Αγώνων στο Λονδίνο, τριπλός πρωταθλητής Ευρώπης, κέρδισε δύο φορές χάλκινα μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα.

Ολυμπιακοί Αγώνες στο

Ο Alexey Denisenko στο taekwondo άρχισε να δείχνει καλά αποτελέσματα από τα πρώτα τουρνουά για τη νεολαία. Σύντομα πήρε μια σημείωση για τους προπονητές της εθνικής ομάδας.

Η επιτυχία στη διεθνή σκηνή εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους θερινούς Ολυμπιακούς του 2012 στο Λονδίνο. Εκείνη την εποχή ήταν ατελής 19 χρονών. Denisenko που εκτελούνται στην ελαφρύτερη κατηγορία βάρους - μέχρι 58 κιλά.

Ο Ρώσος ξεκίνησε την πορεία του προς τη νίκη στον προκαταρκτικό γύρο, καθώς ήταν ένας νεαρός αθλητής χωρίς προσωπική βαθμολογία που ήταν εντελώς άγνωστος σε κανέναν. Στην πρώτη πάλη στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο ήρωας του άρθρου μας συναντήθηκε με την Κόστα Ρίκα Heiner Oviedo. Ο Ρώσος κέρδισε μια κατοικημένη νίκη 5: 2.

Στα προημιτελικά, ο Alexey Denisenko στους Ολυμπιακούς Αγώνες αντιμετώπισε τον Κινέζο αθλητή Wei Zhenyang. Αυτή τη φορά ο αγώνας αποδείχθηκε πεισματικός, μακρύς και ακόμα πιο παραγωγικός. Ο Denisenko κέρδισε 10: 7. Ο πιο έντονος ήταν ο ημιτελικός αγώνας, στον οποίο ο Αλεξέι σε μια πικρή πάλη έχασε στο νοτιοκορεατικό Lee Dae Hong με σκορ 6: 7. Παρεμπιπτόντως, ο δράστης των ρωσικών στον τελικό υπέστη μια συντριπτική ήττα από τον Ισπανό Χουέλ Γκονζάλες 8:17.

Αλλά ο Alexei Denisenko στον αγώνα για τρίτη θέση, στο λεγόμενο τελικό της παρηγοριάς, νίκησε τον Αυστραλό Safwan Khalil 3: 1. Ο νέος Ρώσος κέρδισε το πρώτο του Ολυμπιακό μετάλλιο. Στους Αγώνες του Λονδίνου, αυτό έγινε μόνο ένα από τα δύο χάλκινα μετάλλια της ρωσικής εθνικής ομάδας Taekwondo.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Αζερμπαϊτζάν

Το επόμενο σημαντικό διεθνές τουρνουά ήταν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το οποίο διεξήχθη στο Μπακού, πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν. Alexey Denisenko, taekwondo στην βιογραφία του αθλητή εκείνη την εποχή έπαιξε αποφασιστικό ρόλο, επέλεξε για το τουρνουά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σε διαγωνισμούς, εκτέλεσε στην κατηγορία βάρους μέχρι 68 κιλά. Έχοντας ξεπεράσει τους προκαταρκτικούς γύρους, ο αθλητής έφτασε στην αποφασιστική μάχη. Στον τελικό, συναντήθηκε με το τουρκικό σέρβι Tazegul, αλλά έχασε.

Στην ομαδική εκδήλωση, η ρωσική ομάδα πήρε τη δεύτερη θέση, κερδίζοντας δύο χρυσά, τρία ασημένια και δύο χάλκινα μετάλλια. Μόνο οι Κροάτες ήταν πιο ισχυροί.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Ρωσία

Το 2015, ο Alexei Denisenko κέρδισε το δικαίωμα να μιλήσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Το Taekwondo στη βιογραφία του αθλητή εκείνη την εποχή έπαιξε σημαντικό ρόλο.

Ο ήρωας του άρθρου μας αγωνίστηκε και πάλι στην κατηγορία βάρους μέχρι 68 κιλά. Και στον τελευταίο αγώνα συναντήθηκε και πάλι με τον Servet Tazegul της Τουρκίας. Και χάθηκε και πάλι.

Σε γενικές γραμμές, η ρωσική ομάδα παρουσίασε ανεπιτυχώς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, λαμβάνοντας μόνο τη 12η θέση. Στη γουρουνάκι της ομάδας μας δεν υπήρχε ούτε ένα χρυσό βραβείο, μόνο δύο ασημένια (ένα από τα οποία κέρδισε Denisenko) και πέντε χάλκινα.

Ευρωπαϊκούς αγώνες στο Μπακού

Το 2015, ο Alexey Denisenko έλαβε μέρος στους επόμενους σημαντικούς διεθνείς διαγωνισμούς. Το Taekwondo εισήλθε στο πρόγραμμα των πρώτων ευρωπαϊκών αγώνων. Αυτό είναι ένα ανάλογο των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά μόνο για τις ευρωπαϊκές ομάδες. Αρχικά, υποτίθεται ότι θα διεξαχθούν μόνο καλοκαιρινά παιχνίδια, αλλά τώρα γίνονται όλο και περισσότερες προτάσεις για τη διοργάνωση ευρωπαϊκών χειμερινών αγώνων. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε άλλες ηπείρους υπάρχουν τέτοιοι διαγωνισμοί για μεγάλο χρονικό διάστημα. Για παράδειγμα, Παναμερικάνικοι, Παναφρικανικοί ή Παν-Αραβικοί Αγώνες.

Σε αυτές τις εκκινήσεις, ο Alexey Denisenko ξεκίνησε από τους τελικούς του 1/8. Αντιτάχτηκε από έναν αθλητή από τον San Marino Michele Ceccarone. Ο Ρώσος κέρδισε αυτοπεποίθηση 19: 1. Στον προημιτελικό, ο ήρωας του άρθρου μας μοιράστηκε με αυτοπεποίθηση και ο Άγγλος Martin Stamper - 18: 6.

Τα προβλήματα ξεκίνησαν μόνο στα ημιτελικά με τον ιδιοκτήτη του site, Azerbaijani Ayhan Taghizade. Σε μια επίμονη μονομαχία, Denisenko έχασε 5: 7. Στη μάχη για την τρίτη θέση, ο Ρώσος συναντήθηκε με τον μακροπρόθεσμο ανταγωνιστή του - Turk Servet Tazegul. Αυτή τη φορά, ο Τούρκος έχασε απροσδόκητα στους τελικούς του 1/8 στον Πόλο Καρόλ Ρόμπακ - 9:21.

Η μονομαχία για την τρίτη θέση ήταν επιτυχής. Ο Denisenko κατάφερε τελικά να κερδίσει - 19:16.

Στην ομαδική εκδήλωση των Ευρωπαϊκών Αγώνων, οι Ρώσοι έγιναν τρίτοι, χάνοντας τον Αζερμπαϊτζάν και τους Βρετανούς.

Δεύτερη Ολυμπιάδα

Το 2016, στην ηλικία των 22 ετών, ο Alexey Denisenko έλαβε μέρος στους δεύτερους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το Taekwondo στους Ολυμπιακούς Αγώνες ήταν μια σχετικά νέα, αλλά ήδη αγαπημένη πειθαρχία.

Στην κατηγορία του βάρους κορώνας έως 68 κιλών, ο Denisenko ήταν και πάλι ένα από τα αγαπημένα. Στον τελικό του 1/8, αντιμετώπισε εύκολα τον Βενεζουέλα Edgar Contreras - 12: 2. Στους προημιτελικούς, συναντήθηκε με το τουρκικό Tazegul, αλλά αυτή τη φορά ήταν και πάλι ισχυρότερη από τον αντίπαλό του, τον οποίο αρχικά έχασε κανονικά. Ο Ρώσος κέρδισε 19: 6.

Στα ημιτελικά, η Βελγική Jauad Ashab 6: 1 νικήθηκε. Aleksey Denisenko στον τελικό αγώνα με τον αθλητή από την Ιορδανία Ahmad Abagaush. Ανεξάρτητα από το αν αντιστάθηκε ο ήρωας του άρθρου μας, παρ 'όλα αυτά έδωσε 6:10.

Αυτό το ασημένιο μετάλλιο ήταν το μόνο που κέρδισαν οι Ρώσοι σε αυτά τα παιχνίδια. Με αυτό το αποτέλεσμα, στην ομαδική εκδήλωση, μοιράστηκαν την ένατη θέση με το Μεξικό, το Νίγηρα, τη Σερβία και τη Γαλλία.