διασημότητες

Milana Dadasheva: ελεύθερη πάλη ως τρόπος ζωής

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: The Great Gildersleeve: Leroy's Pet Pig / Leila's Party / New Neighbor Rumson Bullard 2024, Ιούλιος

Το άρθρο λέει για ένα ενδιαφέρον άτομο στον κόσμο του αθλητισμού. Το άθλημα που έχει επιλέξει ο Dadashev του Μιλάνου είναι η freestyle πάλη. Η υπηκοότητα είναι το Νταγκεστάν, αλλά ένα κορίτσι ζει στο έδαφος της Ρωσικής Ομοσπονδίας. Είναι ο πρωταθλητής της Ρωσίας στην ελεύθερη πάλη το 2016. Παρά μια τέτοια νεαρή ηλικία, το κορίτσι είναι μια διεθνής τάξη MC. Αισθάνεται πιο άνετα στην κατηγορία μέχρι 48 κιλά.

Dadasheva Μιλάνο (ελεύθερη πάλη): βιογραφία

Dadasheva Μιλάνο Kamilkhanovna γεννήθηκε στις 20 Φεβρουαρίου 1995 στη Δημοκρατία του Νταγκεστάν, στην πόλη Izberbash. Υπάρχουν άλλες πληροφορίες σχετικά με τον τόπο γέννησης, αλλά δεν επιβεβαιώνεται. Αργότερα, η οικογένεια μετακόμισε στην Makhachkala, όπου ξεκίνησε η αθλητική σταδιοδρομία του κοριτσιού.

Από την παιδική ηλικία, το Μιλάνο λάτρευε τις πολεμικές τέχνες, έτσι ξεκίνησε την αθλητική του καριέρα στο σχολείο με μαθήματα στο τμήμα του τζούντο. Όταν ο Dadasheva ήταν 15 χρονών, δηλαδή, το 2010, έλαβε μια πρόσκληση στο πρωτάθλημα πόλεων στην πάλη. Μετά τη νίκη του τουρνουά, το κορίτσι συνειδητοποίησε ότι ο αγώνας είναι πιο κοντά σε αυτήν και αποφάσισε να αλλάξει σε ένα καλτσάρι πάλης. Έτσι, σε αυτό το άθλημα ένα νέο άστρο ήταν αναμμένο - Milan Dadashev. Η ελεύθερη πάλη έγινε γι 'αυτήν στην αρένα, όπου είχε πάνω από μία φορά να ανέβει στο βάθρο.

Η επιλογή υπέρ του αγώνα

Το κορίτσι εκπαιδεύτηκε υπό την καθοδήγηση του θρυλικού ρωσικού προπονητή Kasum Nasrudinov στη Σχολή Παιδικών και Νεανικών Αθλημάτων Makhachkala. Μετά τη μετάβαση σε αθλητικά ενήλικα, το Μιλάνο άρχισε να εκπαιδεύει με την Σβετλάνα Γκράτσεβα Αυτός ο προπονητής βοήθησε να αποκαλύψει το ταλέντο του νεαρού αθλητή.

Η Milana Dadasheva (η ελεύθερη πάλη δεν είναι η μόνη που κάνει ένα κορίτσι στη ζωή) στην ηλικία των 21 ετών κατόρθωσε να αποκτήσει δύο ανώτερες σπουδές: στον τομέα της εθνικής οικονομίας και της φυσικής αγωγής.

Σταδιοδρομία του Μιλάνο Ντάνταχεβα

Η επαγγελματική σταδιοδρομία του νεαρού αθλητή ξεκίνησε το 2012 και οι πρώτες επιτυχίες δεν έφτασαν πολύ. Ήδη τον Φεβρουάριο, το Μιλάνο έγινε το δεύτερο στο περίφημο τουρνουά Klippan Lady Open. Απρίλιος του ίδιου έτους έγινε απίστευτα επιτυχής. Πρώτον, ο Dadasheva κέρδισε το χάλκινο στο τουρνουά στο Orenburg, και μετά κέρδισε το πρωτάθλημα της Ρωσίας. Και ως αποτέλεσμα - μια πρόκληση για τη νεολαία της χώρας.

Στα τέλη Μαΐου, το Μιλάνο πήρε το χρυσό μετάλλιο στο πρωτάθλημα νεαρών γυναικών, το οποίο πραγματοποιήθηκε στην τουρκική πόλη της Άγκυρας. Στις αρχές του καλοκαιριού, ο αθλητής έγινε ο τρίτος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων στο Ζάγκρεμπ. Έπρεπε να περιμένουμε την επόμενη επιτυχία μέχρι το 2013, όταν τον Μάιο το Μιλάνο Dadashev (ελεύθερη πάλη στην κατηγορία μέχρι 48 κιλά) έγινε το πρώτο στο ετήσιο τουρνουά νεολαίας που πήρε το όνομα του Σιράκοφ και του Ίλιεφ, το οποίο πραγματοποιήθηκε στη βουλγαρική πόλη της Βάρνας.

Και ένα μήνα πριν, έγινε πρωταθλητής της Ρωσίας στο τουρνουά στο Perm. Επίσης, τον Μάιο του 2013, ο Dadashev περιμένει μια άλλη επιτυχία - χάλκινο σε έναν αγώνα στη γερμανική πόλη Dormagen (στους τελικούς της παρηγοριάς του Μιλάνου, νίκησε έναν συνάδελφο στην ρωσική εθνική ομάδα - Ekaterina Polishchuk).

Αλλά τον Ιούλιο του 2013, το Μιλάνο απέτυχε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων, το οποίο πραγματοποιήθηκε στα Σκόπια της Μακεδονίας. Ο αθλητής πήρε την έβδομη θέση, σταματώντας τον αγώνα ήδη στον δεύτερο γύρο, αφού έχασε στη γερμανική Catherine Henke. Το έτος 2013 έληξε για τον αθλητή με έναν τρομερό τραυματισμό - μια ρήξη των χιαστών συνδέσμων, η οποία πρότεινε μάλλον μακρά γραμμή αποκατάστασης. Η διαδικασία αποκατάστασης χρειάστηκε περίπου δυόμισι μήνες, μετά την οποία ο αθλητής έλαβε μέρος στο τουρνουά του Μινσκ, αλλά δεν έλαβε βραβεία. Το Μιλάνο έλαβε το επόμενο βραβείο στο junior world championship, κερδίζοντας την τρίτη θέση, χάνοντας μόνο τον Ιαπωνικό αθλητή Yu Miahara.

Επιτυχία και βραβεία

Το 2015 μπορεί να προστεθεί με ασφάλεια στο περιουσιακό στοιχείο ενός ταλαντούχου αθλητή. Στις αρχές του καλοκαιριού, στο Νέο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Κωνσταντινούπολης, το Μιλάνο έγινε ο νικητής στην κατηγορία βάρους του. Τον Αύγουστο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων, που πραγματοποιήθηκε στη βραζιλιάνικη πόλη του Σαλβαδόρ, ο Ντάνταχεβα κέρδισε ξανά χάλκινο.

Το έτος 2016 για τους νέους αθλητές ξεκίνησε με την τελική τρίτη θέση στο πρωτάθλημα ενηλίκων στο Παρίσι. Τη νωρίς την άνοιξη, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μεταξύ των αθλητών κάτω των 23 ετών, το Μιλάνο πήρε την τρίτη θέση, όπου σε μια δραματική μάχη για το χάλκινο πήρε το πάνω χέρι πάνω από τον Ευρωπαίο πρωταθλητή μεταξύ των juniors Violetta Chirik.

Στις αρχές του καλοκαιριού στο πρωτάθλημα ενηλίκων της Ρωσίας, ο Μιλάνο Ντατάσσεφ, για τον οποίο η πάλη freestyle έγινε προτεραιότητα στη ζωή, απλά δεν άφησε καμία ευκαιρία στους αντιπάλους. Και οι τέσσερις διάσημοι αντίπαλοι ήταν στα πτερύγια - αυτό δεν μπορούσε να χαρακτηριστεί ως αίσθηση, αλλά πολλοί προπονητές και εμπειρογνώμονες εκπλήσσονταν από αυτό που είδαν.

Τότε κατέστη σαφές ότι το Μιλάνο είναι ο κύριος υποψήφιος για ένα ταξίδι στους Ολυμπιακούς Αγώνες στη Βραζιλία για να εκπροσωπήσει τη ρωσική ομάδα παλαιστών στην κατηγορία βάρους μέχρι 48 κιλά. Ο Dadasheva συμπεριλήφθηκε επισήμως στην αίτηση της Ρωσικής ολυμπιακής ομάδας τον Ιούλιο του 2016. Σύμφωνα με τον ίδιο τον αθλητή, αυτό ήταν το όνειρο της παιδικής του ηλικίας και είναι πολύ ευτυχής που πέτυχε το στόχο της.

Αποτελέσματα των Ολυμπιακών Αγώνων του 2016: Milan Dadashev (freestyle wrestling)

Το Ρίο ντε Τζανέιρο, το διάσημο ολυμπιακό τουρνουά - φαινόταν ότι όλα όσα επιδιώκει η αθλήτρια στη ζωή της εκπληρώθηκαν. Έμεινε μόνο για να κερδίσει ένα μετάλλιο για τη ρωσική ομάδα, αλλά, δυστυχώς, αυτό δεν μπορούσε να γίνει. Φυσικά, όλα ξεκίνησαν υπέροχα - στον τίτλο της Dadasheva κέρδισε την κορεατική αθλητή Kim Joon. Αλλά ήδη στον τελικό του 1/8, ηττήθηκε από την Yelitsa Yankova, η οποία εκπροσώπησε τη βουλγαρική ομάδα.